Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Utworzono dnia 28.11.2017

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

21 listopada 2017 roku po raz trzeci obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uroczystość została przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekuna pani Agnieszki Żbikowskiej. Mamy nadzieję, że świętowanie tego dnia, uświadomiło dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomniało, że mają tych praw zawsze przestrzegać.
Najważniejszym aktem prawnym, który określa prawa dziecka jest Konwencja
o Prawach Dziecka. Potocznie nazywa się ją Światową Konstytucją Praw Dziecka. Została uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Wszystkie 192 kraje, które zdecydowały się ratyfikować ten dokument, zobowiązały się do respektowania i realizowania jego zapisów. Polska uczyniła to w 1991 roku.
Konwencja jest dokumentem w pewnym sensie rewolucyjnym, bo po raz pierwszy zostały w niej uwzględnione prawa i wolności osobiste dziecka, takie jak np. prawo do prywatności, swobody wypowiedzi, etc. Konwencja wprowadziła też mechanizm kontroli respektowania praw dziecka przez poszczególne państwa. Są one zobowiązane do składania raportów z wykonywania Konwencji, rozpatrywanych następnie przez specjalnie powołany w tym celu Komitet Praw Dziecka z siedzibą w Genewie.

Konwencja zakłada, że dzieci nie są w pełni dojrzałe i na tyle świadome, by same mogły o siebie zadbać, przez co należy im się szczególna opieka i ochrona. Najważniejszymi zasadami, którymi kierowali się twórcy Konwencji są : zasada kierowania się zawsze dobrem dziecka oraz zasada równości wobec prawa wszystkich dzieci niezależnie od pochodzenia, koloru skóry czy wyznania.

Polska była inicjatorem i pomysłodawcą stworzenia Konwencji o prawach dziecka, dlatego też spoczywa na nas szczególna rola, aby prawa dziecka były w Polsce znane i przestrzegane.

S.Krajewska

Dzień Praw Dziecka