Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Trześni Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Trześni

Spotkanie z archeologiem

Utworzono dnia 21.11.2016
Czcionka:

STAROŻYTNY EGIPT .

POLSCY  ARCHEOLODZY NA  TROPACH  ZAGADEK  PRZESZŁOŚCI

            Młodzież ze szkół Gminy Gorzyce miała możliwość spotkania z archeologiem dla którego wykonywany zawód to nie tylko praca, ale i przygoda.

Dnia 18 listopada 2016 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trześni, zostało zorganizowane spotkanie uczniów szkół z Gminy Gorzyce z dr Mariuszem A. Juchą. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Fundacja Archaeologica reprezentowana przez Bożenę Grobelską oraz Zakład Archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu - Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego reprezentowany przez dr Mariusza Juchę. Gospodarzem i patronem  tego projektu był dyrektor szkoły Jerzy Paw.

W spotkaniu wzięło udział blisko 200 osób, byli to zainteresowani archeologią nauczyciele i uczniowie:

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni

Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach

Zespołu Szkół w Gorzycach

Zespołu Szkół we Wrzawach

Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sokolnikach

Szkoły Podstawowej im. Stanisława Jachowicza w Furmanach

 

Dr Mariusz Jucha oparł swój wykład nt. starożytnego Egiptu i polskich odkryć archeologicznych na ujmującej prezentacji z licznymi zdjęciami, z terenowych prac badawczych w Egipcie z kilku stanowisk eksplorowanych przez polskie ekspedycje archeologiczne.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wykładu. Szerzej zapoznali z historią starożytnego Egiptu oraz poznali „od kuchni” arkana pracy badawczej naukowca – archeologa. Była to żywa lekcja historii. Podczas spotkania atrakcją dla obecnych okazały się zaszczepki papirusa, które pochodziły z macierzystej rośliny rosnącej w Dolinie Nilu.

Po prelekcji archeologa odbył się mini - konkurs związany z informacjami zasłyszanymi z wykładu, najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami wręczonymi przez wykładowcę UJ dr Mariusza Juchę. Na zakończenie wszyscy obecni zostali zaproszeni na poczęstunek.

Zgodnie z założeniami Fundacji Archeologica, spotkanie miało na celu budzenie wrażliwości na poznanie bogatej kultury starożytnego Egiptu oraz ochrony zabytków i niezwykłego dziedzictwa starożytnego świata. Służyć temu miało poznawanie zagadek, które wciąż kryje ziemia, a które pozwalają na odkrycie i zrozumienie kultury starożytnego Egiptu.

Dopełnieniem spotkania była wystawa dotycząca kultury Egiptu oraz zdjęcia prezentujące dorobek polskich odkryć archeologicznych na stanowiskach w Tell – el  Farcha i Tell – el Murra. Wystawa dostępna będzie do 2 grudnia br. na auli  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trześni.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy – organizatorzy.

 

Zachęcamy do obejrzenia następujących stron WWW:

http://archaeologica.pl/

https://www.facebook.com/FundacjaArchaeologica/

http://www.egiptologia.pl/

https://www.facebook.com/egiptologiawpolsce

http://www.murra.pl/pl/

http://www.farkha.org/

http://www.archeo.uj.edu.pl/

 

Spotkanie z archeologiem

Utworzono dnia 21.11.2016, 18:52

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lipiec 2017
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 14

W poprzednim tygodniu: 23

W tym miesiącu: 107

W poprzednim miesiącu: 293

Wszystkich: 7567

Administrator strony: mgr Alina Kapel