Święto Konstytucji 3 Maja

Utworzono dnia 05.05.2018

Akademia z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 26.04.2018r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel u z okazji zbliżającej się rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W celu upamiętnienia tego doniosłego faktu w historii Polski, uczniowie pod opieką p. Bożeny Grobelskiej i p. Kingi Robak przygotowali część artystyczną o patriotycznej wymowie.

W przygotowaniach również udział brały panie: Sylwia Krajewska, Agnieszka Żbikowska i Zuzanna Florek.

Uroczystość zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna.

Zebrana publiczność mogła podziwiać piękny układ taneczny z flagami wykonany przez uczniów kl. VII do muzyki „Two Steps From…”

Następnie otrzymaliśmy krótką lekcję historii wyjaśniającą czym jest konstytucja oraz jak ważna i potrzebna była ona naszej Ojczyźnie.  Odegrana została scenka przedstawiająca  moment uchwalenia konstytucji  w sejmie przez króla i posłów. Dzięki uprzejmości p. Wojciecha Sałka                i p. Wojciecha Kasaka, którzy udostępnili naszym uczniom stroje szlacheckie, ten doniosły fakt, jakim było uchwalenie konstytucji,  został idealnie odzwierciedlony.

Nie zabrakło również wierszy, piosenek i pieśni o wymowie patriotycznej. Uczniowie zaprezentowali utwory m.in. Marka Grechuty, ks. Stefana Ceberka, Wisławy Szymborskiej, Antoniego Słonimskiego.

Uroczystość została zakończona przez uczniów  kl. IV, którzy przebrani w stroje krakowskie zaprezentowali nasz staropolski taniec narodowy- Poloneza.

Na koniec głos zabrał p. Dyrektor, który jeszcze raz podkreślił, jak ważnym świętem jest rocznica uchwaleni Konstytucji 3 Maja. Podziękował wszystkim zebranym gościom, uczniom, nauczycielom, wychowawcom, rodzicom, jak również wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszej uroczystości.

Warto podkreślić, że cała uroczystość odbywała się na tle przepięknie wykonanych  dekoracji w barwach narodowych, a wszyscy zebrani mieli przypięte biało- czerwone kotyliony.

Kinga Robak

Utworzono dnia 05.05.2018, 18:18