Spacer z "kijkami"

Utworzono dnia 05.12.2017

Trochę teorii

Nordic Walking to energiczne chodzenie z kijkami, które pozwala zdobywać kondycję oraz rozwijać poszczególne grupy mięśni, zaniedbane w codziennym trybie życia. Treningowi poddawane są jednocześnie nogi, biodra, jak i cała górna część ciała ręce, ramiona, obręcz barkowa, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup. Podczas takiego marszu czynnie bierze udział około 600 mięśni naszego ciała, co stanowi 90% całego układu mięśniowego. Uruchomienie całej górnej części tułowia zwiększa tętno do poziomu, który utrzymuje serce i układ krążeniowy w dobrej kondycji zwiększenie tętna w stosunku do zwykłego marszu o 10-15 uderzeń na minutę. Podczas Nordic Walking zmienia się też sylwetka ćwiczącego jest bardziej wyprostowana. Dzięki temu zwiększa się objętość płuc i dotlenienie całego ciała. Równie ważnym czynnikiem jest spalanie kalorii, które to wzrasta o około 20% - przy czym redukuje się obciążenie stawów i kręgosłupa o 5-20 kilogramów w zależności od dynamiki marszu. Mało, która aktywność ma tak dużo pozytywnych cech przy takiej łatwości jej uprawiania. "Kijki wzmagają małą ruchomość górnego odcinka tułowia, co jest dobre dla pleców i stwarza "pompujący" ruch dla obszaru barków. Ponieważ wzrasta krążenie krwi, ruchomość się poprawia i powoduje uczucie większego rozluźnienia.

A w praktyce ….

Fenomen tej aktywności polega nie tylko na doskonaleniu swojej kondycji czy walce z nadwagą. Przede wszystkim jest to sport, który ułatwia nawiązywanie kontaktów i gwarantuje mile spędzony czas na świeżym powietrzu, przez cały rok. Marszom w grupach towarzyszą rozmowy lub uwagi dotyczące techniki chodu. Obok siebie mogą iść seniorzy i studenci, także osoby niepełnosprawne. Idąc możemy podziwiać piękne widoki i delektować się naturą. A to, że Nordic Walking jest sportem naprawdę dla każdego, stanowi główną przyczynę olbrzymiej popularności tego rodzaju aktywności ruchowej.

Trochę teorii

A w praktyce ….

Poniżej zdjęcia uczniów z klasy 6 i 7 pod opieką J. Wiśniewskiej i A. Żbikowskiej

Spacer z "kijkami"