Utworzono dnia 21.01.2016

Niezwykłe obchody Dnia Babci i Dziadka

„Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś” – te słowa były myślą przewodnią uroczystych obchodów Dnia Babci i Dziadka połączonych z „Dniem książki dla Afryki - finałem projektu edukacyjnego UNICEF „Mali uczniowie idą do szkoły”. Impreza ta odbyła się dnia 21 stycznia w naszej szkole.

Był to dzień niezwykły nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków.  Dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dla kochanych gości uczniowie z klas 0-3 pod kierunkiem swoich wychowawczyń – pani Joanny Marszałek, pani Zuzanny Florek, pani Anny Sośniak i pani Krystyny Surmy przygotowali wspaniały program artystyczny. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a babcie i dziadkowie ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Później nastąpiło wręczenie gościom przygotowanych przez dzieci upominków.

Drugim punktem uroczystości był finał projektu edukacyjnego UNICEF „Mali uczniowie idą do szkoły”, którego celem było uświadomienie uczniom naszej szkoły, że w Azji, czy Afryce są państwa, m.in. Mali , w których nauka jest niedostępnym dobrem – ze względu na panującą tam biedę mieszkające tam dzieci mają ograniczony dostęp do edukacji. W ramach tej akcji uczniowie mogli pomóc dzieciom z Mali zbierając fundusze na edukację dla nich. Uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w realizację projektu. W związku z tym, że sposób niesienia pomocy miał mieć wymiar edukacyjny, zadaniem uczniów było stworzenie własnej książki. Powstało 21 przepięknych książek – bajek, opowiadań, poradników, zbiorów wierszy. Książka Jakuba Gamonia pt.”Planeta Erbo” będzie reprezentować szkołę w ogólnopolskim konkursie na najbardziej oryginalną książkę  „Książka dzieci Dzieciom UNICEF. Wszystkie książki zostały zlicytowane. Licytację poprowadziła pani Sylwia Krajewska – koordynator projektu w szkole, pani Agnieszka Kochowska - rodzic oraz pan dyrektor Jerzy Paw. Zebraliśmy 970 zł. Ponadto zorganizowaliśmy na holu szkoły „Wielką Bibliotekę dla dzieci z Afryki”- uczniowie i nauczyciele przynieśli z domów ciekawe, ale nieużywane już książki i z tych książek stworzyliśmy bibliotekę – kiermasz. Każdy mógł wybrać sobie jakąś interesującą go książkę i w zamian za przekazanie symbolicznej darowizny mógł książkę zabrać do domu. Kiermasz będzie trwał jeszcze przez tydzień. W dzisiejszym tylko dniu zebraliśmy 560zł. Cała kwota – 1560zł + zebrane pieniążki z trwającego jeszcze kiermaszu zostanie przekazana na edukację dzieci w Mali.

Później odbyła się wspólna biesiada – przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez trójki klasowe wszyscy śpiewali znane i lubiane piosenki - akompaniował pan Sławek Rękas.

S.Krajewska

Obchody Dnia Babci i Dziadka