Święto 3 Maja

Utworzono dnia 10.05.2016

225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W 1791 r. sejm uchwalił pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Napisana została m.in. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego, w nowoczesnym duchu oświeceniowym. Autorzy postanowili wprowadzić trójpodział władzy. Na mocy tej Konstytucji zlikwidowano tzw. złotą wolność szlachecką, czyli swobody i przywileje przysługujące szlachcie w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zrównała politycznie mieszczan i szlachtę, zniosła uciążliwe dla prac Sejmu „liberum veto”, a także wolną elekcję.

28 maja 2016r. w naszej szkole odbyła się akademia poświecona  225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ze względu na wagę wydarzenia w uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy, a wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy. Akademię uświetnił występ chóru szkolnego, który zaprezentował pieśni patriotyczne. Cała społeczność szkolna z uwagą i skupieniu wysłuchała niecodziennej lekcji historii przygotowanej przez uczniów klasy 5 pod kierunkiem pani Pauliny Dumy i Joanny Wiśniewskiej. Oprawę muzyczną przygotowała pani Zuzanna Florek, natomiast dekoracje pani Bożena Grobelska.

Również 3 maja 2016r. uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w gminne obchody tego ważnego święta, które odbyły się w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Rodziny w Trześni.  Uczniowie zaprezentowali po mszy świętej krótki program słowno-muzyczny przygotowany przez panią Zuzannę Florek. W uroczystości wzięły udział także władze samorządowe, dyrektor szkoły pan Jerzy Paw, strażacy, zuchy i cala społeczność lokalna. Uroczystość zakończyła się przed Grobem Obrońców Ojczyzny, gdzie przedstawiciele władz, strażaków, zuchów złożyli kwiaty i zapalili znicze.

S. Krajewska

Święto 3 Maja