Miesiąc bibliotek szkolnych

Utworzono dnia 10.11.2016

Sprawozdanie

z obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trześni.

Jak co roku w miesiącu październiku, obchodziliśmy w naszej szkole święto Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W  roku szkolnym 2016/2017 święto bibliotek obchodzone było pod hasłem: „KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK..."

W pierwszym tygodniu października, na długich przerwach odbywało się wspólne czytanie wybranych książek, wierszy lub bajek, w ramach akcji: „ Czytam ja, czytasz ty, czytamy razem”. Uczennica z kl.VI Julia Walczyna czytała fragm. książki E.Nowak pt. „Wszystko, tylko nie mięta”; p. Bożena Grobelska – fragm. książki C.S. Lewisa pt.” Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”; p. Anna Sośniak fragm. baśni autorstwa naszej patronki szkoły Marii Konopnickiej – „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”; p. dyrektor Jerzy Paw – „O psie, który jeździł koleją” oraz wiersz „O pawiu, który przechodził przez jezdnię”.

W drugim tygodniu października, w bibliotece szkolnej można było oglądnąć wystawę: „Najstarsze i najciekawsze książki w naszej bibliotece”. Największą perełką jest książka z 1879 roku Dajmond – J. I. Kraszewskiego. Największą popularnością wśród naszych czytelników cieszy się seria książek F. Simon pt.: Koszmarny Karolek. W tym tygodniu, zorganizowany został także mini konkurs językowy dot. słowa: KSIĄŻKA w różnych językach świata. Należało słowo „książka” przetłumaczyć na jak największą ilość języków. W konkursie nagrodzeni zostali Jan Wójcik, Julia Mierzwa i Sebastian Żyła.

Przez kolejny tydzień odbywał się Kiermasz Taniej Książki, można było zakupić zarówno powieści jak i bajki, kolorowanki, gazetki, książki kulinarne i inne. W kiermaszu pomagali uczniowie: Dominik Pelc, Jakub Rędzia, Karolina Beszczyńska oraz inni, którym należą się serdeczne podziękowania.

W ostatnim tygodniu obchodów Międzynarodowego  Miesiąca Bibliotek Szkolnych dnia 27 października odbyły się centralne uroczystości. W tym dniu na długiej przerwie uczniowie usłyszeli  muzykę z filmu Akademia Pana Kleksa. Zostały ogłoszone również wyniki konkurów. Konkurs na najpiękniejszą laurkę dla biblioteki wygrały Sylwia Baran i Julia Mierzwa z klasy II, zaś wyróżnienie otrzymał Wiktor Cygan z klasy I. W konkursie fotograficznym pt.: „Książka mnie czaruje” zwyciężczynią została Zofia Sałek z kl.VI, wyróżniona została także praca Karoliny Beszczyńskiej z klasy VI. Na zakończenie wszyscy uczniowie szkoły zadecydowali o wygranej Julii Mierzwy na najlepsze przebranie za postać bajkową, brawami nagrodzono także za przebranie: Maję i Julię Bujak.

Nadal trwa jeszcze akcja: Podaruj książkę bibliotece! Oraz całoroczny konkurs „Wzorowy Czytelnik" kl. I-III i IV-VI - konkurs trwa do 10 czerwca 2017 r..

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole przebiegły w serdecznej atmosferze.

Opiekun biblioteki - Bożena Grobelska

Miesiąc bibliotek szkolnych