Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Utworzono dnia 25.11.2016

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

W dniu 20 listopada 2016 roku przypadła kolejna rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Dzień ten z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka został przez Sejm Rzeczpospolitej Polski uznany za Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w naszej szkole uczniowie i nauczyciele podjęli szereg działań mających na celu uświadomienie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, nie zaniedbując równocześnie swoich obowiązków. Zorganizowane zostały dwa konkursy promujące tą problematykę – konkurs plastyczny dla klas I-III ”Prawa dziecka w oczach dzieci” oraz konkurs literacki dla klas IV-VI „Prawa dziecka wierszem pisane”. Zwieńczeniem podjętych działań była uroczysta akademia, podczas której społeczność szkolna oraz zaproszeni goście obejrzeli spektakl teatralny w wykonaniu uczniów klasy 1 i klasy 5 pod kierunkiem  organizatorów obchodów – pani Sylwii Krajewskiej i pani Izabeli Turbiarz. Przedstawienie to pokazywało jak ważne jest to, aby dzieci mogły zabierać głos w swojej własnej sprawie, jak istotnym było spisanie ich praw. Głównym bohaterem spektaklu był znany wszystkim dzieciom Król Maciuś I, który w obronie swoich „małoletnich poddanych” podejmował stosowne działania. Ważnym punktem akademii było także zaśpiewanie przez chór szkolny piosenek o prawach dziecka przygotowanych przez panią Zuzannę Florek. Ten moment dostarczył wszystkim nie lada wzruszeń. Akademia była także okazją do wręczenia nagród wszystkim laureatom konkursu.

S.Krajewska

Dzień Praw Dziecka