Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Trześni Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Trześni

Z cyklu spotkania z pedagogiem...

Utworzono dnia 16.05.2021
Czcionka:

,,Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”? Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego. Termin zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży odnosi się do dobrostanu społecznego, emocjonalnego i behawioralnego dzieci i młodzieży oraz jest uważany za integralną część zdrowego rozwoju. Podobnie jak w przypadku zdrowia fizycznego, nikt nie przechodzi przez życie bez problemów ze zdrowiem psychicznym. Dzieje się tak również wśród dzieci oraz w okresie dorastania. Wiele problemów, z którymi się spotykamy, jest normalną częścią życia. W przeważającej części uczymy się i rozwijamy w towarzystwie pojawiających się problemów. Jeśli są one na takim poziomie, że dzieci i młodzież sobie z nimi radzą, to jest wszystko OK. Jednak bardzo ważne jest, aby być czujnym i pomagać dzieciom oraz pokazywać, jak radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi i rozwijać się dzięki nim. W przypadku niektórych pojawiające się problemy są na tyle ważne, że wsparcie i wskazówki ze strony najbliższych osób są niewystarczające i potrzebna jest specjalistyczna pomoc. Brak takiej pomocy w odpowiednim momencie może przełożyć się na problemy w życiu dorosłym. Dlatego Rodzicu - warto pamiętać, aby wspierać psychicznie swoje dziecko. Jeśli pojawi się problem - należy szukać profesjonalnego wsparcia. Rodzicu - oto propozycje kilku Metod wsparcia rozwoju dziecka:

1. Stwórzcie razem z dzieckiem mapę talentów i pasji.

2. Załóżcie dziennik wdzięczności - co dobrego mnie dziś spotkało? - co dobrego ja wniosłem dziś w ten świat?

3.Wspólnie poszukujcie rozwiązań, jeśli pojawią się problemy - metoda konstruktywnego radzenia sobie z trudnościami.

4. Rodzicu - naucz dziecko myśleć pozytywnie.

5. Rodzicu - stwórz pozytywne środowisko domowe pełne wsparcia, szacunku, otwartych i troskliwych relacji, uznania.

6. Rodzicu - zastosuj modelowanie, czyli pokazuj dziecku na swoim przykładzie - optymizm, regulacje emocji, pozytywne zachowanie, zrozumienie i akceptację uczuć, konstruktywne rozwiązania.

7. Rodzicu - zadbaj o atmosferę w domu - stworzenie środowiska, które pomaga dziecku czerpać przyjemność i zainteresowanie życiem. 8. Rodzicu - określ jasno oczekiwania i zasady dziecku - lepiej się funkcjonuje, jeśli zasady są zrozumiałe, dziecko buduje poczucie wartości, bezpieczeństwa i pewności siebie. To daje podstawy do lepszego funkcjonowania społecznego. Dodatkowo warto pamiętać o 10 ważnych krokach, które warto zrobić wspólnie ze swoim dzieckiem )

Po pierwsze: Zadbaj o aktywność fizyczną.

Po drugie: Poszukuj wciąż małych satysfakcji.

Po trzecie: Zadbaj o odpowiednią jakość snu, wyśpij się i odpocznij. Po czwarte: Stosuj odpowiednia dietę.

Po piąte: Zadbaj o witaminy, a szczególnie Wit D 3.

Po szóste: Bądź pozytywnie nastawiony do siebie i innych.

Po siódme: Pielęgnuj swoje hobby.

Po ósme: Spotykaj się z przyjaciółmi.

Po dziewiąte: Sprawiaj sobie drobne przyjemności.

Po dziesiąte: Stosuj techniki relaksacyjne.

Pamiętajmy!!! Dbanie o zdrowie psychiczne naszych dzieci polega między innymi na tym, aby wspierać ich zasoby radzenia sobie z różnymi problemami. Oprócz tego, pamiętajmy, by zaszczepić w dzieciach wiarę w ich możliwości. Zapewnić każde dziecko, że potrafi, że da radę, że jest mądre, że wiele w życiu zdziała. Dbajmy o higienę psychiczną naszych dzieci i swoją własną, gdyż możemy w ten sposób zmienić jakość swojego życia i życia przyszłych pokoleń. Zacznijmy od dziś

Powodzenia!!!

 

pedagog szkolny

 Anna Baran

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2