Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Trześni Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Trześni

* Procedury funkcjonowania SP im. M. Konopnickiej w Trześni podczas pandemii COVID-19

Czcionka:

 PROCEDURY FUNKCJONOWANIA 

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM M.KONOPNICKIEJ

W TRZEŚNI W OKRESIE PANDEMII

COVID-19

 

 

§ 1

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

 

 

  1. Niniejszy Regulamin określa Procedury funkcjonowania na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, dotyczące wszystkich pracowników  SZKOŁY PODSTAWOWEJ w TRZEŚNI, dzieci oraz rodziców dzieci uczęszczających do placówki.

 

  1. Celem procedur jest:

 

  • zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem COVID-19
  • funkcjonowanie placówki w okresie zagrożenia COVID – 19.
  1. Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem.

 

§ 2

 OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI

 

  1. Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa COVID-19.
  1. Współpracuje z JST, KO, PPIS w celu koordynacji działań i zapewnienia bezpieczeństwa.
  2. Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa COVID-19.
  3. Planuje organizację pracy szkoły na podstawie bieżących  informacji o sytuacji epidemiologicznej.
  4. Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika.
  5. Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, maseczki, fartuchy itd.) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
  6. Zapewnia numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz wszelkie materiały informacyjne.
  7. Monitoruje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych.
  8. Dyrektor Szkoły powołuje Imiennie  koordynatora ds. sanitarnych, który koordynuje pracą zespołu sanitarnego w szkole.
  9. Dyrektor Szkoły zobowiązuje Wychowawców do przeprowadzenia edukacji sanitarnej dzieci w zakresie bezpiecznych i higienicznych warunków przebywania na terenie szkoły.
  10. Dyrektor Szkoły zobowiązuje Wychowawców i Pedagog szkolnego do edukacji  online Rodziców  w zakresie procedur obowiązujących w szkole.
  11. Dyrektor Szkoły lub osoba upoważniona będzie prowadzić rejestr przypadków zakażenia koronawirusem .

 

 

§ 3

OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW

 

  1. Każdy pracownik w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączka) pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
  2. Do szkoły pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni wchodzą i wychodzą tylko przez wejście boczne.
  3. Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z placówki/ i w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk i myją ręce.
  4. Wszyscy pracownicy niepedagogiczni przebierają się w strój do pracy.
  5. Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po placówce.

 

  1. Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele: pracują wg ustalonego planu zajęć.

 

a. Organizują działania dydaktyczne, opiekuńcze wg ustalonego planu.

b. Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w instytucji i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku.

c. Instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji (umieszczonej  w widocznych miejscach w łazience).

d. Przypominają i dają przykład. Zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, po porannym wejściu do sali, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po skończonej zabawie, po powrocie ze świeżego powietrza itp.

e. Organizują wyjścia poszczególnych grup na zewnętrzne boiska, do parku szkolnego / na plac zabaw, tak aby grupy nie mieszały się ze sobą.

f. Unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu, przy jednej zabawce i urządzeniu na placu zabaw.

g. Sprawują opiekę, prowadzą zabawy z dziećmi. Organizują codzienną gimnastykę przy otwartych oknach.

 

 

  1. Personel obsługowy :

 

  1. Pilnuje, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
  2. Przeprowadzają dezynfekcję, przestrzegając zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  3. Usuwa z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki, dywany.
  4. Wietrzy salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
  5. Wykonuje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal i ciągów komunikacyjnych.
  6. Dezynfekuje powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.
  7. Regularnie czyści z użyciem detergentów lub dezynfekuje sprzęty na placu zabaw.   
  8. Czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem COVID-19.
  9. Przy organizacji żywienia w szkole ( punkt wydawania posiłków ), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, utrzymują wysoką higienę stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także osobistą.
  10.  Rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków lub w miarę możliwości - spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i siedzisk po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
  11. W okresie pandemii Covid-19 godziny pracy personelu obsługowego mogą ulegać zmianie w zależności od sytuacji i bieżących potrzeb szkoły.

 

 

 

 

§ 4

OBOWIĄZKI RODZICÓW

 

1. Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa COVID-19 w szkole i podpisują stosowne OŚWIADCZENIE stanowiące załącznik nr 1 do ProcedurDEKLARACJĘ stanowiącą załącznik nr 2

2. Bezwzględnie nie posyłają do szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

3. Przyprowadzają do szkoły tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.

4. Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej chorowało.

5. Gdy dziecko ukończyło 4 lata, rodzice zapewniają mu indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i ze szkoły.

6. Przed przyprowadzeniem dziecka do szkoły rodzic zobowiązany jest do zmierzenia dziecku temperatury.

7. Wyjaśniają dziecku, aby nie zabierało do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

8. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.

9. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

10. Przy każdym wejściu/wyjściu z placówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk.

11. Są zobowiązani do odbierania telefonów ze szkoły.

12. Rodzice są zobowiązani do noszenia maseczek na terenie szkoły oraz spędzania wyłącznie  niezbędnego czasu na terenie placówki .

 

§ 5

PRACA SZKOŁY W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM

 

 

1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

3. Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.

4.     Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły – strefy dla Rodziców, zachowując zasady:

  1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
  2. dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
  3. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m.

5. Opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

6. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.

7. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

8.  Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.

9. Pomiar temperatury będzie wykonywany w sposób wybiórczy , kontrolnie lub w przypadku  ewidentnych wskazań .

10. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

11. W miarę możliwości rekomenduje się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły.

12. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

13. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.

14. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

15. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.

16. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

17. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.

18. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.

19. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

20. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.

21. Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, jeżeli jest taka możliwość, należy udostępnić uczniom co drugi boks lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły, umieścić środek do dezynfekcji rąk przy wejściu do szatni.

22. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

23. Pracownicy administracji oraz obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

24. Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.

25. Rekomenduje się, we współpracy z pielęgniarką szkolną, ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

26. Zaleca się stosowanie środków ochronnych -  maseczki  przez Nauczycieli, Pracowników Szkoły oraz dzieci itp., w przestrzeni wspólnej , korytarze, szatnie . Rodzice i osoby spoza szkoły noszą maseczki obowiązkowo.

 

 

 § 6

PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA

PODEJRZENIA ZAKAŻENIA

 

 

  1. Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę):
  • Pracownik szkoły bezzwłocznie odizolowuje do tzw. IZOLATORIUM - jednego z wyznaczonych pomieszczeń.
  • Pracownik szkoły bezzwłocznie zabezpiecza się w: fartuch, maskę i rękawiczki.
  • Pracownik szkoły pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości.
  • Nauczyciel telefonicznie zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
  • Dyrektor lub jego zastęp[ca kieruje do pomocy osobę, która stanowi wsparcie dla podejmowanych działań, przystępując do działań  zabezpiecza się    w fartuch, maskę i rękawiczki.
  • Dyrektor lub jego zastępca  zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną  w przypadku wystąpienia wysoce prawdopodobnych objawów zakażenia koronawirusem .
  • W przypadku  bardzo złego stanu zdrowia  dziecka Dyrektor lub jego zastępca dzwoni na 999 lub 112.
  • Dyrektor lub jego zastępca bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji.

 

  1. Pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę):
  • Zgłasza fakt dyrektorowi lub jego zastępcy i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia.
  • Dyrektor lub jego zastępca  kieruje do pomocy osobę, która stanowi wsparcie  dla podejmowanych działań , przystępując do działań zabezpiecza się    w fartuch, maskę i rękawiczki.
  • Dyrektor  lub jego zastępca bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służby, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa.
  • Obszar, w którym poruszał się i przebywał zakażony pracownik natychmiast poddaje się gruntownemu sprzątaniu środkami dezynfekującymi.                               

 

 

§ 7

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

  1. Procedury wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
  2. Procedury obowiązują do odwołania.

 

 

 

Załącznik nr 1- do Procedur funkcjonowania  Szkoły  w okresie pandemii COVID-19

                                                                        …………………… dn. ………………………

 

OŚWIADCZENIA RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH

 

Oświadczam, że moja córka/ mój syn:

 

……………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………….

( nazwisko i imię dziecka)

 

nie miał kontaktu z osobą zakażoną wirusem Covid-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby. Stan zdrowia dziecka jest dobry, syn/córka nie przejawia żadnych oznak chorobowych np. podwyższona temperatura, katar, alergia, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe.

 

Jednocześnie oświadczam, iż jestem świadom/ świadoma pełnej odpowiedzialności za dobrowolne posłanie dziecka do Szkoły Podstawowej w Trześni w aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Oświadczam, że poinformuję niezwłocznie Dyrektora Szkoły o każdorazowej zmianie sytuacji.

 

Oświadczam, iż zostałam poinformowany/a o ryzyku, na jakie jest narażone zdrowie mojego dziecka i naszych rodzin tj.:

 

  • mimo wprowadzonych w szkole obostrzeń sanitarnych i wdrożonych wszelkich środków ochronnych zdaję sobie sprawę, że na terenie placówki może dojść do zakażenia COVID – 19

 

  • w przypadku wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia w szkole (nie tylko na terenie) personel/dziecko/rodzic dziecka – zdaje sobie sprawę, iż zarówno moja rodzina, jak i najbliższe otoczenie zostanie skierowane na 14-dniową kwarantannę.

 

  • w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u dziecka/osoby z kadry pracowniczej, osoba ta zostanie natychmiast umieszczona w przygotowanym wcześniej IZOLATORIUM, wyposażonym w niezbędne środki ochrony osobistej, niezwłocznie zostanie powiadomiony rodzic/opiekun dziecka oraz stosowne służby i organy.

 

 

Oświadczam, że w sytuacji zarażenia się mojego dziecka na terenie placówki nie będę wnosił skarg, zażaleń do organu prowadzącego będąc całkowicie świadom zagrożenia epidemiologicznego płynącego z obecnej sytuacji w kraju.

 

                                            ……………………………………

                                Podpis rodzica

 

 

 

  Załącznik nr 2- do Procedur funkcjonowania Szkoły w okresie pandemii COVID-19

                                                                          …………………… dn. …………………………

 

 

 

DEKLARACJA RODZICA

 

Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że:

Zapoznałem/łam się z treścią PROCEDUR FUNKCJONOWANIA  

SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM M.KONOPNICKIEJ W TRZEŚNI W OKRESIE PANDEMII COVID-19

 

 

Zobowiązuję się do przestrzegania obowiązujących PROCEDUR FUNKCJONOWANIA  

SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM M.KONOPNICKIEJ W TRZEŚNI W OKRESIE PANDEMII COVID-19 związanych z reżimem sanitarnym przede wszystkim: przyprowadzania do szkoły tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała oraz natychmiastowego odebrania dziecka z placówki (max.30 min) w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych w czasie pobytu w placówce. Przyjmuje do wiadomości i akceptuję, iż w chwili widocznych oznak choroby u mojego dziecka, dziecko nie zostanie w danych dniu przyjęte do placówki i będzie mogło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych min. 4 dni.

 

Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka w momencie wejścia do placówki i w razie zaobserwowania u niego niepokojących objawów zdrowotnych.

 

Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora placówki o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid-19 w moim najbliższym otoczeniu.

 

 

 

 

……………………………………………..

(podpis rodzica)

 

 

 

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5