Z cyklu spotkania z pedagogiem...

Utworzono dnia 14.09.2021

Pierwsze tygodnie roku szkolnego, a za nami już klika spotkań w ramach lekcji wychowawczych z pedagogiem. W klasie 4, na starcie w nowy etap edukacyjny, rozmawialiśmy na temat dobrych stron bycia czwartoklasistą, na temat rozwoju i odpowiedzialności za podejmowane zadania. Uczniowie wyrażali również swoje obawy i troski wynikające z tej zmiany. W porozumieniu z wychowawcą klasy 4, zaproponowano aktywnym i zainteresowanym uczniom tej klasy udział w działaniach Koła Wolontariatu. Wolontariat - czyli działania na rzecz innych, pomoc drugiemu człowiekowi, zrozumienie, wrażliwość i empatia są bardzo bliskie wszystkim dzieciom z klasy 4. Tak więc poszerzyli oni skład koła wolontariatu o cały zespół klasowy. Wszyscy uczniowie z chęcią i radością zapisali się do Koła Wolontariatu. Pierwsze działanie w ramach bycia wolontariuszem podjęte zostało natychmiast. Uczniowie klasy 4 zostali opiekunami dzieci z klasy 1, będą im towarzyszyć w życiu szkoły oraz w czasie przerw, będą pomagać w trudniejszych chwilach, wspólnie z nimi cieszyć się z sukcesów oraz wspólnie z nimi brać udział w ważniejszych wydarzeniach szkolnych, między innymi w pasowaniu na ucznia. Będą ich wspierać dobrym słowem, uśmiechem i pokazywać, jak fajnie i bezpiecznie można się bawić ze starszymi kolegami. Każdy uczeń z klasy 4 jest ,,Aniołem” dla wybranego dziecka z klasy 1. Spotkanie dzieci z ,,Aniołami” odbyło się w obecności wychowawcy klasy 1 oraz pedagoga. Zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie, wzajemne zapoznanie się, przekazanie słów życzliwości i chęci pomocy. Wymieniono uśmiechy i koleżeńskie gesty. Wkrótce odbędzie się integrująca obie klasy lekcja wychowawcza z udziałem pedagoga i wychowawców klas. Pierwszym zadaniem wolontariuszy klasy 4  jest udział w uroczystości Pasowania na ucznia klasy 1. Uczniowie wiedzą już, że w przyjaźni tkwi siła.  „Pomoc jednemu człowiekowi nie zmieni całego świata, ale zmieni świat jednej osoby”. Warto pomagać.

Anna Baran, pedagog

Anna Sośniak - wychowawca klasy 1