Utworzono dnia 29.11.2017

Podsumowanie I-go etapu projektu „Jesień”

W bieżącym roku szkolnym oddział przedszkolny przystąpił do Projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. W ramach tego Projektu dzieci uczestniczyły w zajęciach na temat „Co należy jeść, aby być zdrowym” Celem zajęć było uświadomienie dzieciom zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia, zachęcanie dzieci do podjęcia decyzji o zmianie nawyków żywieniowych oraz do troszczenia się o własne zdrowie.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w zajęciach.  Wysłuchały wiersza pt. „Chory kotek” S. Jachowicza, wypowiadały się na temat jego treści. Brały udział w zabawie edukacyjnej „Postaw diagnozę”, kolorowały szkic kotka. Odbyła się pogadanka z dziećmi na temat tego, co powinni jeść ludzie. Dzieci aktywnie uczestniczyły w rozmowie, wymieniały pokarmy, które nie służą zdrowiu. Wszyscy stwierdzili, że cukier, słodycze, słodkie napoje, fast-foody, chipsy, tłuszcz są niezdrowe i nie należy ich jeść. Dzieci zrozumiały, jak wielki wpływ na zdrowie ma właściwe odżywianie. Na zakończenie pogadanki, wspólnie z nauczycielem, przedszkolaki uzupełniały kartę pracy ucznia „Co należy jeść, aby być zdrowym?”. Zwróciły uwagę na to, że przed wyjściem do przedszkola każde dziecko powinno zjeść śniadanie oraz zjadać drugie śniadanie w przedszkolu, aby czuć się dobrze i mieć dużo energii do zabawy. Na koniec zajęć odbyło się posumowanie wiedzy i umiejętności zdobytych przez dzieci. Dzieci wymieniały produkty, które są zdrowe: owoce, warzywa, kasze, ryż, ryby, jaja, mleko i jego przetwory, orzechy, pestki. Pamiętały o tym, że należy pić dużo niegazowanej wody. Obiecały, że będą zachęcać innych, aby zmienili swoje przyzwyczajenia i wybierali zdrowe produkty.

Po przeprowadzonej lekcji o zdrowym odżywianiu, przedszkolaki postanowiły, że chcą się zdrowo odżywiać oraz zachęcać  inne dzieci w szkole, aby unikały niezdrowego jedzenia. W związku z tym w oddziale przedszkolnym został ogłoszony konkurs na Najlepszy Rysunek Zdrowej Przekąski. Zadaniem dzieci było wykonanie rysunków zdrowych i pożywnych przekąsek. Dzieci wykonały kolorowe rysunki przedstawiające zdrowe przekąski. Należą do nich: świeże owoce (jabłka, kiwi, banany, jagody, truskawki, arbuzy, winogrona, gruszki, mandarynki, ananasy, śliwki), świeże warzywa (rzodkiewka, ogórek, pomidor, papryka, marchew), zdrowe ciasteczka maślane, pomysłowa kanapka Wąsaty Kot oraz zdrowa przekąska Owocowa Wyspa. Dzieci przyniosły do przedszkola swoje rysunki i nastąpiło głosowanie na najlepszy przepis. Nie udało się wyłonić zwycięzcy, gdyż wszystkie prace i pomysły podobały się dzieciom, które zgodnie uznały, iż odznakę Super Kucharzyka powinni otrzymać wszyscy autorzy prac. Następnie przystąpiono do złożenia prac w Książkę Zdrowych Przekąsek. Okładkę zaprojektowały dzieci, proponując namalowanie uśmiechniętych kolorowych owoców, które chętnie zjadają. Książka Zdrowych Przekąsek została umieszczona na korytarzu szkolnym. Podczas przerw uczniowie ze starszych klas mają możliwość obejrzenia propozycji dzieci przedszkolnych na zdrowe przekąski oraz zaczerpnięcia pomysłu dla siebie na bogatą w witaminy i składniki mineralne przekąskę.

Kolejnym zadaniem było przeprowadzenie zajęć ruchowych „Aktywnie spędzamy czas”.  Zajęcia miały na celu: uświadomienie dzieciom wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia, zwiększenie aktywności fizycznej, zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej oraz kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

Zajęcia odbyły się w sali gimnastycznej. Wprowadzeniem do zajęć było pytanie: „Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna?”. Dzieci mówiły, że ma ona wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Następnie wymieniały ulubione gry i zabawy ruchowe. Należą do nich: zabawy z chustą animacyjną, zabawy z szarfami, zabawy z woreczkami, zabawy z kołem hula hop, zabawy ze skakanką, gra w kolory, wyścigi rzędów, zabawy w kole ze śpiewem oraz zabawa „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”. Nauczyciel na dużym arkuszu papieru zapisywał pomysły dzieci.  Przed rozpoczęciem zabaw została przeprowadzona rozgrzewka. Następnie dzieci przystąpiły do testowania kolejnych gier i zabaw. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach, które sprawiały im radość.

Korzystając z wiadomości przekazanych przez nauczyciela w czasie lekcji oraz własnych twórczych pomysłów, dzieci z oddziału przedszkolnego miały za zadanie wykonać plakat do hasła „Dbam o zdrowie – dobrze się odżywiam i jestem aktywny”. Dzieci wykonywały prace w domu, niektóre z nich korzystały z pomocy rodziców. Technika wykonania prac była dowolna.

Zostały wykonane cztery plakaty promujące zdrowie. Wszystkie prace zachęcają do spożywania warzyw, owoców, przygotowywania zdrowych posiłków, aktywności fizycznej, higieny oraz dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych.

Plakaty zostały sporządzone różnymi technikami od rysunku, poprzez collage do wyklejanki plasteliną. Są one staranne, estetyczne, zachęcające do prowadzenia zdrowego stylu życia, który charakteryzuje się właściwym odżywianiem oraz aktywnością fizyczną.

Wszystkie prace zajęły pierwsze miejsce.

Plakaty zostały wyeksponowane na gazetce na korytarzu szkolnym, aby ich odbiorcami mogły być dzieci ze starszych klas.

Wyniki konkursów plastycznych zostały ogłoszone 24.11.2017 r. podczas apelu szkolnego na zakończenie Tygodnia Życzliwości.

Za udział w konkursie plastycznym „Najlepszy Rysunek Zdrowej Przekąski” odznakę Super Kucharzyka otrzymali: Krystianek Chruściel, Wojtuś Duma, Dawidek Jedliński, Amelka Mierzwa, Eryk Nieradka, Zuzia Pieklik, Emilka Pruś.

Za wykonanie plakatu „Dbam o zdrowie – zdrowo się odżywiam i jestem aktywny” dyplom oraz nagrody rzeczowe otrzymali: Jaś Ćwik, Krystianek Chruściel, Wojtuś Duma, Amelka Mierzwa.

Utworzono dnia 29.11.2017, 16:48