Śniadanie daje moc

Utworzono dnia 13.11.2017

ŚNIADANIE DAJE MOC

„Zdrowe i kolorowe śniadaniowe stworki kanapkowe”.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Aby zwiększyć świadomość uczniów naszej szkoły na temat roli zdrowego odżywiania klasa II  i klasa III włączyły się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Program edukacyjny Śniadanie Daje Moc realizowany był przez wychowawców klas: panią Sylwię Krajewską i panią Zuzannę Florek.

W tematykę zdrowego odżywiania wprowadzili nas uczniowie klasy II, którzy przygotowali kukiełkową inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”.

Tegoroczne śniadanie przygotowywaliśmy w myśl hasła  „Zdrowe i kolorowe śniadaniowe stworki kanapkowe”. Na talerzach przed uczniami pojawiły się przepiękne kompozycje wykonane ze zdrowych i świeżych produktów – swojskiego masełka, gotowanych i surowych warzyw, serów, wędlin. Dopełnieniem kompozycji były różnokolorowe owocowe szaszłyki wykonane przez dzieci. Rodzice przygotowali dla wszystkich świeżo wyciśnięty sok jabłkowo-marchewkowy. Wszyscy wspólnie spożyliśmy przepyszne i zdrowe śniadanie, które dało nam moc do nauki, pracy i zabawy.

W ramach realizacji programu wychowawcy przeprowadzili  również  cykl pogadanek na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia, a także zapoznali uczniów z listą 12 Zasad Zdrowego Odżywiania wg Instytutu Matki i Dziecka, która zaczyna się od mycia rąk. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i chleb zamiast bułek, a także picie wody czy naturalnych soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Zjadać pięć porcji warzyw lub owoców dziennie. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o słodyczach i chipsach , które nie są zbyt zdrowe.

Mamy nadzieję, że udział w programie oraz akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania przez dzieci – w domu i szkole.

Sylwia Krajewska

Śniadanie daje moc