,,Dobrze jemy ze szkołą na widelcu"

Utworzono dnia 25.11.2018
Uczniowie kl.I, III,O uczęszczający do świetlicy Słoneczna Kraina biorą udział w programie ,,Dobrze jemy ze szkołą na widelcu". Przeprowadzone zostały 4 zajęcia.

17.X.2018.r.Odbyło się zajęcie ,, O uważnym jedzeniu", ,,Smaczne  dary jesień ma, które lubimy jeść.
Cele: Poznanie różnych grzybów i rodzajów ziół i dlaczego warto dodawać je do jedzenia, oraz  rola zmysłów- smaku i węchu.
Przeczytanie krótkiego opowiadania. Wypowiedzi dzieci o leśnych darach jesiennych: grzybach, jeżynach, a także o ziołach, które zbieramy lub kupujemy w sklepie i dodajemy je do naszych potraw. Dzieci wykonywały pracę plastyczną ,,Leśne smaczne grzyby". Wąchały zapach różnych ziół, poznawały ich nazwy. Oglądały jak wyglądają i jak smakują. Na koniec zajęcia ułożyliśmy wspólnie wierszyk:
Zdrowe grzybki las nam daje,
zioła porastają łąki, gaje.
My do grzybków je dajemy,
potem smaczne dania jemy.

Dnia 19.X.2018.r. było na świetlicy zajęcie ,, Skąd się bierze jedzenie? ".
Cele: Poznanie informacji na temat owoców, warzyw, roślin ,ich budowy i pochodzenia.
Czytane było krótkie opowiadanie. Odbyła się burza mózgów na temat owoców, warzyw jadalnych i niejadalnych. Mówiliśmy o częściach jadalnych owocach, liściach, korzeniach. Dzieci wykonały pracę techniczną Kolorowe owoce. Zrobiliśmy gazetkę na korytarzu przy świetlicy. Opowiadaliśmy o produktach i daniach, które lubimy i które są zdrowe dla naszego organizmu. Zajęcie zakończyliśmy mottem:
Zdrowe owoce, warzywa mamy, dlatego zdrowo się odżywiamy.

25.X.2018.r. odbyło się zajęcie ,, Czym możemy karmić swój mózg, jakie lubimy zdrowe przekąski".
Cele: Zrozumienie zależności pomiędzy właściwym odżywianiem a dobrą pracą mózgu.
Czytaliśmy krótkie opowiadanie. Rozmowa z dziećmi na temat Co jest dobre dla naszego mózgu, aby działał najlepiej i dobrze się rozwijał. Dzieci wymieniły:
- świeże powietrze
-ruch
-odpoczynek
-picie
-zdrowe jedzenie
Dzieci wykonały zdrowe przekąski: owocowe szaszłyki i zdrowe kolorowe kanapki. Było dużo radości. na koniec ułożyliśmy wierszyk:
Kolorowe kanapeczki
zdrowsze są niż słodkie bułeczki.
Owocowe szaszłyki
wyglądają jak promyki.
Chętnie wszyscy je zjadamy
nasz mózg co dzień odżywiamy.
Ruch to bardzo dobra sprawa
na świeżym powietrzu wesoła zabawa.

30.X.2018.r. odbyło się zajęcie,, Dlaczego jedzenie jest dla nas ważne i co najbardziej lubimy jeść".
Cele: Poznanie piramidy zdrowego żywienia, zasad komponowania zdrowych posiłków. Zrozumienie jaką rolę pełnią witaminy i zdrowe jedzenie.
Przeczytaliśmy krótkie opowiadanie. dzieci wypowiadały się na temat dlaczego musimy jeść?. Poznanie zasad zdrowego żywienia. Rozwiązywanie  zagadek, rebusów. Tworzenie piramidy zdrowia. Malowanie przez dzieci kredkami piramidę zdrowego żywienia-praca plastyczna. Dzieci wypowiadały się co najbardziej lubią jeść, jakie lubią uprawiać sporty i dlaczego ruch jest taki ważny. Na koniec zajęcia ułożyliśmy wierszyk.
Każde dziecko o tym wie,
trzeba zdrowo odżywiać się.
Z uśmiechem przez życie idż,
spaceruj i dużo ćwicz.
Jedz owoce i warzywa,
to będziesz w energii pływał.
Abyśmy o tym pamiętali
dzisiaj piramidę zdrowego żywienia żeśmy malowali.