Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Utworzono dnia 18.09.2016

Obchody Światowego Dnia I Pomocy

Dnia 13 września 2016 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień I Pomocy, który połączyliśmy z tematyką bezpieczeństwa. Celem tego dnia było zrozumienie, jak ważna jest znajomość zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych i zapoznanie się z najważniejszymi przepisami bezpieczeństwa. Szybkie udzielenie pomocy przed przybyciem fachowej pomocy, zwiększa 2-3 krotnie szanse poszkodowanego na przeżycie lub uratowanie zdrowia.

Na początku zostały wyświetlone 2 filmiki, przygotowane w ramach zajęć z plastyki w ubiegłym roku przez uczniów aktualnie klasy 6. Ukazywały one szkodliwość zażywania narkotyków i palenia papierosów. Następnie  uczniowie poznali sposób postępowania z osobą, która potrzebuje pomocy po zażyciu narkotyków lub po zatruciu się alkoholem. Ponadto zaprezentowano, w jaki sposób postępujemy w przypadku, gdy znajdziemy osobę, która nie oddycha.  Przedstawione zostały także sposoby udzielenia pomocy w sytuacjach najczęściej spotykanych w życiu codziennym, czyli przy omdleniach i krwotokach z nosa.

Następnie przeprowadzony został quiz z zakresu bezpieczeństwa i I pomocy, w którym każdy kto udzielił poprawnej odpowiedzi otrzymywał nagrodę w postaci breloczka i naklejki.

Całość imprezy poprowadzili wolontariusze w osobach: Dominik Pelc, Dominik Maruszak. Instrukcje na temat zasad postępowania przekazali społeczności szkolnej, przeszkoleni w zakresie I pomocy: Łukasz Gamoń, Eryk Szalka, Marta Ramus, asystowali im Olaf  Bojczenko i Wiktoria Lipińska. Quiz prowadziły: Karolina Beszczyńska i Julia Walczyna. Nad całością czuwały p. Anna Baran oraz p. Bożena Grobelska.

Dla całej społeczności uczniowskiej była to lekcja poszerzenia wiedzy, ale przede wszystkim zabawa intelektualna. Po zakończonych lekcjach, uczniowie mogli na świetlicy szkolnej, ćwiczyć na fantomie uciski klatki piersiowej i wentylację zastępczą (RKO). Każde poprawnie wykonane ćwiczenie nagrodzone zostało brawami i planem lekcji.

Zachęcamy do reagowania w sytuacjach kryzysowych, choćby wezwania służb ratowniczych. Każda nie udzielona pomoc, naraża zdrowie i życie poszkodowanego. Pamiętajmy także, że za własne bezpieczeństwo jesteśmy odpowiedzialni sami.

Bożena Grobelska i Anna Baran

Pierwsza Pomoc