Utworzono dnia 16.11.2016

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały nam dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu chóru szkolnego oraz recytacjami wierszy, co zapewne przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil.

Akademia została przygotowana przez uczniów z klasy 4 pod kierunkiem pani Renaty Tambor i pani Agnieszki Żbikowskiej, oprawę muzyczną przygotowała pani Zuzanna Florek, natomiast dekorację- pani Bożena Grobelska.

Uczniowie z naszej szkoły aktywnie włączyli się w gminne obchody Dnia Niepodległości, które rozpoczęły się 11 listopada mszą świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Rodziny w Trześni w intencji Ojczyzny. Wszyscy, którzy uczestniczyli w nabożeństwie otrzymali przygotowane przez uczniów i nauczycieli biało-czerwone kotyliony. Po mszy dzieci  przedstawiły krótki tematyczny montaż słowno-muzyczny. Następnie delegacje, reprezentanci samorządu, szkół, organizacji przeszli pod obelisk poświęcony Obrońcom Ojczyzny. Podczas uroczystości poświęcona została tablica upamiętniająca dwudziestoparoletnich mężczyzn – Franciszka Kasaka, Józefa Kasaka i Franciszka Motykę, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Historię tych trzech młodych chłopaków z Trześni przedstawił wszystkim zgromadzonym pracownik muzeum w Oświęcimiu – dr Krzysztof Antończyk.

S.Krajewska

11 Listopada